John Muir Middle School
Wausau, WI
Conference Scheduler
   

Welcome to the John Muir Middle School's Spring 2019 Parent-Student-Teacher Conference scheduling system.

Please select your conference (or conferences) below, then press "Submit".

Pick your conference(s), then register name and contact info. This creates a registration for each conference and sends you a confirmation email with a link to choose appointment times. On that same page, you will be able to add and change both registrations and appointments.


6th Grade
Anderson, Jake (Math)
Byer, Kim (Health)
Colwell, Pete (Science)
Frahm, Courtney (English/Language Arts)
Gilbertson, Mark (English/Language Arts)
Hintze, Andrianna (English/Language Arts)
Johnson, Sara (Health)
Kostroski, Sheila (Math)
Krohn, Karla (Science & English/Lang Arts)
Lang, Terrie (English/Language Arts/READ180)
MacEachern, Steve (Science)
Myers, Taneal (LD)
Reed, Paula (English/Lang Arts)
Riege, Amanda (Social Studies)
Smith, Stan (Sub for Schaefer, Ryan) (Math)
Wiesman, Heidi (Social Studies)
Zemke, Patty (Health)
Zuelke, Debbie (Math)
7th Grade
Albee, Jon (Science)
Butalla, Shannon (Math)
Dalsky, Matthew (Math)
Eick, Chris (LD)
Johnson, Kelly (English/Language Arts)
Johnson, Michael (Math)
Larson, Lisa (English/Language Arts)
Lind, Beth (Sub for Halpin, Mallory) (English/Language Arts)
Salzman, Jeff (Math)
Stelzer, Sara (English/Language Arts)
Timken, Matt (Social Studies)
Viegut, Ann (Social Studies)
Zierten, Brittney (Science)
 
8th Grade
Aspenes, Grace (Math)
Betry, Tina (Math)
Clemment, Carrie (Math)
de Jong, Perry (Social Studies)
Emrick, Rachel (Math)
Erdman, Randy (Science)
Framke, Nikki (English/Language Arts)
Janssen, Heather (French)
Kummer, Kayla (English/Lang Arts)
Kutchenriter, Christina (English/Language Arts)
Lemmer, Ann (English/Language Arts)
McQuillin, Tara (Sub for Buelow, Jacci) (Social Studies)
Parlier, Dana (Math)
Rock, Kirsten (Spanish)
Schimmels, Lori (Spanish)
Senanayake, Yumiko (Science)
Smogoleski, Jason (Math)
Tordsen, Rachel (German)
Wurzer, Sue (LD)
 
Multi-grade
Bauer, Brian (Technology)
Baumann, Maria (Music)
Bloomer, Kathy (Art)
Boller, Aaron (Gifted/Talented Resource Teacher)
Breu-Forbes, Tricia (EL & RtI)
Brown, Travis (Physical Ed)
Cyrtmus, Courtney (Phy Ed)
Diener, Angela (Technology)
Drewek, Kari (ID)
Engel, Courtney (Orchestra)
Genrich, Jennifer (FCS)
Gilbertson, Melissa (LD)
Heindel, Claire (ID)
Hettinga, Jody (Music)
Hoenecke, Matthew (Music)
Hopperdietzel, Ken (Technology)
Jaeger, Rico (Music)
Jose, Kearsten (DHH)
Joswick, Mary (LD)
Kell, Natalie (LD)
LaRue, Luann (Physical Ed)
Lor, Steve (Physical Ed)
Marrier, Andrew (Band)
Martindale, Austin (Sub for Drewek, Daniel) (Moving Forward)
Mistlebauer, Jodi (World Cultures)
Moe, Dallas (Math)
Paul, Kimber (EBD)
Pisca, Sarah (Band)
Priebe, Ryan (Art)
Smet, Dan (Health/Physical Ed)
Thompson, Stephanie (EL & RtI)
Thomson, Andrea (EL & RtI)
Timken, Sarah (READ 180)
Vandehey, Sheri (Music)
VanOosten, Amanda (FCS)
Weis, Lyn (Math & RtI)
Zierten, Paul (Physical Ed)
 
Specialist
Barkholz, Dawn - VI Specialist
DeCaire-Denk, Amanda - School Psychologist
Nilles, Sarah - Social Worker
Niziolek, Rachel - Orientation & Mobility Specialist
Savage-Gore, Christa - Speech/Language Specialist